Baterie

Zdrojem energie digitálního fotografického přístroje bývá baterie podobná bateriím v mobilních telefonech (akumulátory LiIon, LiPol). Její kapacita bývá dostatečná k pořízení několika stovek snímků, nabitá vydrží mnohatýdenní skladování bez výrazné ztráty kapacity, pracuje v silném mrazu i teple a životnost má několik set nabíjecích cyklů.

Bohužel i zde nám výrobci zbytečně komplikují život. Nejenže každý výrobce má své „specifické" řešení, prakticky stejné, leč neslučitelné s ostatními, ale i přístroje jednoho výrobce bývají vybaveny různými, navzájem nekompatibilními zdroji. To znamená, že ke každému přístroji potřebujeme jinou náhradní baterii, nabíječku, adaptér do auta atd.

Některé levné přístroje používají k napájení běžné tužkové články AA (alkalické primární články, akumulátory Ni-MH). Ty mají poněkud menší měrnou kapacitu (Wh/g) a vyžadují větší péči, ale bývají levnější než lithiové baterie. Často zdůrazňovanou výhodou tohoto řešení je snadná dostupnost alkalických článků, a tedy nezávislost na elektrické síti (expedice). Větší vnitřní odpor, rychlejší samovybíjení ve vysokých teplotách a ztráta kapacity při nízkých teplotách tyto výhody poněkud zpochybňují.

Baterie poloprofesionálního přístroje (Li-Pol Baterry Pack) s nabíječkou