Baterie a hlavní vypínač

Každý jistě tuší, že aby přístroj fungoval, musí být zapnutý a mít nabitou baterii. Vypátrat hlavní vypínač bývá poměrně snadné, případné pochyby o stavu baterie vyřeší nabíječka, která mívá potřebný indikátor. Některé přístroje mají s hlavním vypínačem spřažené i přepínání pracovních režimů (fotografování, prohlížení, přenos dat...)

Možná vás překvapí, že zapnutý přístroj časem „usne", neboli přejde do pohotovostního režimu (Standby), aby šetřil baterie. Přístroj obvykle „probudíme" lehkým namáčknutím spouště. Bohužel u některých levných přístrojů mluvit o pohotovostním režimu je čirý eufemismus, protože probouzení přístroje trvá mnoho vteřin. To spolehlivě stačí k tomu, abychom zmeškali zajímavý snímek, aby ona oslnivá krasavice odešla ze záběru a na jejím místě se ocitnul plešatý strejda... Při snímání geologických jevů však toto zpoždění skoro nevadí.

Naštěstí většinou lze v menu přístroje nastavit dobu, po které přístroj přejde do pohotovostního režimu, případně přechod zakázat. Nouzovým východiskem je opakované namačkávání spouště po celou dobu fotografování. Při nákupu přístroje musíme délce přechodu z pohotovostního režimu věnovat pozornost. U dobrých přístrojů trvá přechod desítky milisekund a spotřeba v pohotovostním režimu je tak malá, že můžeme mít hlavní vypínač trvale zapnutý (baterie se vybije až za mnoho týdnů).