Začínáme

aneb: První víkend s digitální fotografií

Pokud vás úvodní ukázka nahlodala, a chcete se vypravit na cestu za dobrou fotografií, musíte začít od základu. Každý začátečník však bývá netrpělivý, nechce se zdržovat „zbytečnou" teorií, chce se rychle dostat ke svým prvním fotografiím. To je jistě přirozené a lidské. Proto jsme náš výklad rozložili do několika „vrstev" ve kterých budeme postupně odkrývat cestu k dobré fotografii.

V této první vrstvě, v „mateřské škole začínajícího fotografa", si jen povrchně vysvětlíme základní pojmy a postupy. Tak, jako se děti učí slova, aniž tuší, že existuje gramatika či syntaxe, tak i my se pokusíme dostat co nejrychleji k prvním slovům a větám fotografického vyjadřování. Ti, které fotografie zaujme, pak mohou pokračovat k dalším kapitolám, ve kterých půjdeme hlouběji a doplníme to, co první kapitola mohla jen naznačit.

Na rozdíl od obvyklých učebnic se pokoušíme se čtenářem zacházet jako se svéprávným gentlemanem či skutečnou dámou. To znamená, že neopisujeme jen povrchní „moudra" z prospektů, ale důsledně upozorňujeme i na slabiny popisovaných řešení a navrhujeme alternativní postupy. Přitom se snažíme vyvarovat vulgarizací a obvyklých polopravd. To by mělo zájemce připravit na pochopení dalších kapitol, ušetřit jim slepé uličky, kterými jsme museli sami projít a peníze vyhozené za „udělátka", jejichž největší kvalitou je manipulativní reklama.

Pro zjednodušení zpočátku popisujeme jen digitální proces, který dnes převládá a je pro začátečníka celkem schůdný. V dalších kapitolách však doplníme výklad i o klasický mokrý proces. Čtenář, který pochopí obecné kapitoly bude překvapen, jak málo stačí k tomu, aby zvládl i „klasiku".

Než stiskneme spoušť

Než se vypravíme za prvními fotografiemi musíme mít vhodný přístroj, nebo alespoň kamaráda, který nám jej půjčí. Potom bude dobré, když si jej v pohodlí domova prohlédneme, naučíme se základnímu ovládání a nastavíme jej pro předpokládané užití.