Přejít k obsahu

Co to je?

Slavonice mají dvě krásná renesanční náměstí. Každé z nich ale pod povrchem ukrývá systém chodeb a sklepů z časů ještě starších. Trochu tajemný, dodnes ne zcela zmapovaný systém gotických chodeb a sklepů, sekaných do kamene, vás přenese do dávno zapomenutých časů. Tady zněl končící středověk zvukem kladívka a želízek. Tady se lochy stávaly místem užitku i bezpečí a chodby stejně jako dnes odváděly vodu samospádem pryč z města. Tady důmyslná práce tehdejších lidí zanechala svoje svědectví o době, řemesle a životě vůbec.

Prohlídky

Od jara do podzimu je část podzemních prostor přístupná veřejnosti. Místní chodby ale nejsou ledajaké. Vznikly ve středověku z potřeby odvádět podzemní vodu a tomu odpovídají i jejich rozměry. Ano, jsou malé. Abyste to bez úhony přežili, zapůjčíme vám vkusný ochranný obleček. Přijďte ocenit schopnosti našich předků. Protáhněte si s námi záda!

Vstup do podzemí je z mázhausu cukrárny na dolním náměstí (čp. 480). O letních prázdninách je otevřeno denně od 9:30 do 17 hodin. Mimo prázdniny si prohlídku domluvíte u paní Petry Burghardové na telefonu 777 038 978, či mailem na podzemi@shslavonice.cz.