Prohlídky

Po novodobé devastaci začala v 90. letech podzemí zkoumat a opravovat Stavební huť Slavonice. Od roku 1998 je část prostor pod náměstím Míru otevřena návštěvníkům.

Nabízíme dvě trasy podle náročnosti – krátkou (cca 20 minut) a dlouhou (cca hodina), obě osvětlené a s průvodcem. Vstup do sklepa, ze kterého se dále vchází do gotických podzemních prostor, je přístupný z mázhausu cukrárny (dům čp. 480) na náměstí Míru. Tento dům se pyšní pozdně gotickou sklípkovou klenbou od významného místního stavitele Leopolda Estereichera, která bez pochyby stojí za zaklonění hlavy (zároveň se tím připravíte na delší pobyt v předklonu).

Vzhledem k tomu, že místní podzemí je funkční gotický odvodňovací systém – voda stále protéká. Proto dostanete gumáky (část starého protichemického obleku) a pláštěnku, která minimalizuje možné ušpinění. Průměrný profil chodeb (zhruba 150 cm na výšku a 50 cm na šířku) řadí slavonické podzemí mezi jedny z nejmenších veřejnosti nabízených podzemních prostor. Ne-li vůbec nejmenší. Nenechte se však snadno vystrašit. Nemusíte mít vosí pas ani vzrůst hobita. Důležitá je schopnost dobrého pohybu a chladné hlavy. Pokud tedy nejste klaustrofobní a váš pohybový aparát dovoluje pohyb v předklonu, račte dál. Odvahu nechť vám dodá prozatímní rekord největšího odvážlivce o výšce 215 cm a 130 kg živé váhy z roku 2001.